ADASO’DA “DEPREM SONRASI MİKRO, KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN CANLANMASI DESTEK PROGRAMI” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Haber

ADASO’DA “DEPREM SONRASI MİKRO, KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN CANLANMASI DESTEK PROGRAMI” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

KOSGEB'DEN DEPREM BÖLGESİNDEKİ KOBİLERE 12 MİLYAR TL’LİK KAYNAK

ADASO BAŞKANI KIVANÇ, “DESTEK FİRMALARIMIZ İÇİN CAN SUYU OLACAKTIR”

KOSGEB BAŞKANI İBRAHİMCİOĞLU, “ŞU ANA KADAR 20 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU VAR”

“Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı” Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) hasar durumlarına göre, toplamda 12 milyar lira tutarında destek vereceklerini söyledi. İbrahimcioğlu, koşulları uyan işletmelerin başvurularını internet üzerinden kolaylıkla yaparak destekten faydalanabileceklerini bildirdi.

“Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı” Bilgilendirme Toplantısı Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) gerçekleştirildi. Toplantıya KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram, Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, KOSGEB İl Müdürü Mehmet Eren ve çok sayıda iş dünyasından insan katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, deprem felaketinin ardından herkesin elinden gelen yardımın fazlasını yapmaya çalıştığını, toplumu dayanışma ve yardımlaşma ruhunun ayakta tuttuğunu bildirdi.  Depremin ekonomik boyutunun açıklanan 104 milyar doların çok üstünde olduğunu düşündüğünü kaydeden Kıvanç, KOSGEB’in afet sonrasında depremlerden etkilenen işletmeleri ekonomik yönden canlandırmak amacıyla başlattığı çalışmaların önemli olduğunu söyledi. Deprem Bölgesi Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı’nı incelediğini, “sıfır faiz, ilk 24 ayda ödeme olmaması, sonrasında 3 eşit taksitte ödeme” gibi önemli avantajlar barındırdığını anımsatan Kıvanç, “Depremden etkilenen, hasar alan işletmelerin yaralarını sarmak amacıyla hayata geçirilen destek programı, özelikle mikro, küçük ve orta ölçekli firmalarımız için can suyu olacaktır” dedi.

Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere toplamda 12 milyar lira tutarında destek sağlayacaklarını belirten şu ana kadar 20 binin üzerinde başvuru olduğunu söyleyen KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, “Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı müjdesini verdi. Bu destek Dünya Bankası ile yapılan müzakereler neticesinde bir dış kaynak olarak ülkemize getirildi. Bu dış kaynağı en hızlı şekilde mikro, küçük ve orta ölçekli firmalarımıza faydalandırmak.  Biz bu programı işletmelerimizin faaliyetlerini sağlaması amacıyla bir can suyu olarak görüyoruz. Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere toplamda 12 milyar lira tutarında destek vereceğiz. İşletmelerin bu destekten internet üzerinden kolaylıkla yapabilirler. “dedi.

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram da Adana’daki esnafın en büyük yıkımların yaşandığı illerle ticari bağları olduğunu buralarda ticaretin azalmasıyla zorda kaldıklarını anlattı. Bayram, kaynakların doğru kullanılması için KOSGEB yetkililerine iş birliği çağrısı yaptı.

Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı yapılan kapsamlı sunum ardından son buldu.

//