ADASO’DA METYAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Haber

ADASO’DA METYAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Millî Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Niyazi Göger, sektör ve işletme temsilcileri ile  Mesleki Teknik Eğitim alanındaki okul ve kurum müdürleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, “2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde Bakanlığımız; Mesleki Teknik Eğitimi ayrı bir tema olarak Mesleki Teknik Eğitimdeki hedefleri yeniden belirlemiştir. Mesleki ve Teknik Eğitime Atfedilen değerin artırılması, yurt dışında yatırım yapan iş insanlarının ihtiyaç duyduğu meslek elemanları yetiştirilmesi, mesleki ve teknik eğitimde eğitim-istihdam-üretim ilişkisi güçlendirilmesi, Yerli ve Millî Savunma Sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirilmesi, Mesleki Teknik Eğitime özgü müfredatın yeniden yapılandırılması gibi hedeflere baktığımızda; iş gücü piyasasının beklediği nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde Mesleki Teknik Eğitim alanında verilen eğitimin kalitesinin artırılması, artan eğitim kalitesi ile birlikte eğitim-istihdam ve üretim koordinasyonun sağlanması Meslekî Eğitime atfedilen değerin artırılması açısından önem arz etmektedir.” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime büyük önem verdiğini ve bu kapsamda çok önemli çalışmaların hayata geçirdiğini belirten Akgül, "09.12.2016 tarihinde 6764 sayılı Kanun ile Meslekî ve Teknik Eğitimin iyileştirilmesi amacıyla alınan düzenlemelerle 2023 Eğitim Vizyonu ile başlattığımız hedef ve eylemleri gerçekleştirmek üzere son 3 yıldır büyük bir gayretle çalışmalarımızı tamamladık. Bunun da meyvelerini almaya başladık. İş gücüne, çalışanlara ve gençlerimize büyük avantajlar sağlayan bu çalışmaları anlatmak ve faydalanıcı sayısını arttırmak üzere illerimizde siz değerli iş ve meslek insanları ile toplantılar yapmak ve birebir görüşmelerde bulunmak üzere sahaya çıktık. Mesleki Eğitimin alanının güçlendirilmesi 2023 Eğitim Vizyonu'nun en önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda mesleki eğitim merkezlerinin altyapısının güçlendirilmesine ve mesleğin uygulayarak öğrenilmesi konusuna büyük önem verilmektedir. Mesleki Eğitim alanında gerçekleştirdiğimiz yenilikleri Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) ile tüm Türkiye genelinde tanıtmak amacıyla bugünde sizlerle bulunuyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, UNICEF  ile bakanlık olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ahilik kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ahilik sistemi bu çalışmada en önemli çıkış noktamızdır. Yapacağımız çalışmaları projelendirerek  kurgumuzu bu şekilde yaparak yeni çıraklık sistemi diyebileceğimiz bir sistemi ve bu kapsamda METYAP projesini ortaya koyduk. Bu proje ve inşallah bugünkü tanıtım ve bilgilendirme toplantımız İlimiz Adana ve ülkemize hayırlara vesile olur. " dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla hayata geçirilen, Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolünün nitelikli iş gücünün yetişmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi  kapsamında yapılan bu tanıtım ve bilgilendirme toplantısının; Mesleki Eğitimdeki yeni gelişmeler, bu gelişmelerin işletmelerimiz açısından faydaları, iş gücü piyasasındaki meslek grupları ve iş sektörlerinin beklentilerinin, taleplerinin alınması ve aranan insan kaynağının meslek liselerimizde nitelikli olarak yetiştirilmesi, okullarımız ile iş sektörleri, işletmelerimizin işbirliklerinin yönetimi adına özel katkılar sağlayacaktır. "belirtti.

 

Kurum ve kuruluş yöneticileri, sektör ve işyeri temsilcilerinden gelen soruların cevaplanması, görüş ve önerilerin alınması ile devam eden toplantı sonunda Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında mesleki ve teknik eğitime yönelik hayata geçirilen ‘Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ kapsamında Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Adana Ticaret Borsası’nın hamiliğinde faaliyetlerini sürdüren Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ziyaret gerçekleştirildi.

 

Bültene Kayıt Olun

Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdaki güncellemeleri alın. Size spam göndermeyeceğiz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.