ADASO’DA ŞİRKETLERİN YENİ FİNANSMAN YÖNTEMLERİNİ ELE ALINDI
Haber

Adana Sanayi Odası, Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER), Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Ekonomim Gazetesi iş birliğinde düzenlenen “Şirketlerde Alternatif Finansman Modelleri Kongresi” Odamız ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sakıp Sabancı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen etkinliğe Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Genel Sekreter Veli Oğuz, KOTEDER Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Erkarakaş, SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, Ekonomim Gazetesi Köşe Yazarı Meta Belovacıklı, TEB Yatırım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Kartal Çağrı, Coin TR CEO'su Ali Eşelioğlu, Hedef Holding Genel Müdür Yardımcısı Serkan Usanmaz ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, kongrenin açılışında Türkiye'deki KOBİ'lerin önemine vurgu yaparak, şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için geleneksel banka kredileri veya halka açılma gibi alternatif finansman modellerine yönelmelerinin gerekliliğini belirtti. Risk sermayesi, melek yatırımcılık, kitle fonlama ve kripto varlık finansmanı gibi alternatif modellerin şirketlere esneklik ve inovasyon sağladığını ifade etti. Özellikle risk sermayesi ve melek yatırımcılığın genç şirketlere önemli destek sağladığını vurguladı.

KOTEDER Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Erkarakaş ise Adana'nın sanayi, kültür, turizm, tarım gibi alanlarda zengin bir şehir olduğunu belirterek, “Bugün Adana’da Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği olarak ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Amacımız bunu Türkiye geneline yaymak” dedi. KOTEDER'in kuruluş amacını anlatan Erkarakaş, derneğin şirketlerin sermaye piyasalarındaki etkin rolünü teşvik ettiğini ve Borsa İstanbul ile diğer düzenleyici kurumlar arasında bir platform olarak konumlandıklarını açıkladı. Ayrıca, piyasadaki mevzuat değişiklikleri ve şirketlerin karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi verdi ve KOTEDER'in bu noktada bir köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi.

SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem ise konuşmasında ekonomik öncelikler arasında faiz oranlarının, bütçenin ve belirtilmemiş üçüncü bir konunun bulunduğunu söyledi. Şirketlerin finansman yönetimi ve kaynak arayışlarının 2024'te de devam edeceğini ve özellikle dijital finansmanın önem kazandığını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen kongrede Ekonomim Gazetesi Köşe Yazarı Meta Belovacıklı moderatörlüğünde, TEB Yatırım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Kartal Çağrı tarafından “Şirketlerde Alternatif Finansman Paya Dönüştürülebilir Tahviller”, Coin TR CEO'su Ali Eşelioğlu tarafından “Dijital Dünyada Finansman” ve Hedef Holding Genel Müdür Yardımcısı Serkan Usanmaz tarafından “Birleşme ve Satın Almalar” konularında sunumlar gerçekleştirildi.

//