DEİK- TÜRKİYE-PAKİSTAN İŞ FORUMU, 12 AĞUSTOS 2022, İSLAMABAD
Duyurular

Sayın Üyemiz,

DEİK’den alınan yazıda; T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmed Muş’un resmi ziyareti vesilesiyle, DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından, 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad’da Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) iş birliğiyle her iki ülke bakanlarının onurlandırmalarıyla Türkiye-Pakistan İş Forumu gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

 Dünyanın 40. büyük ekonomisi ve 66. büyük ihracatçısı olan Pakistan ile ikili ticaret hacmi hedefimiz 5 milyar dolar olup güncel ticaret rakamları henüz potansiyelin altındadır.

2011 yılında iki ülke arasındaki en yüksek seviye olan 1 milyar dolara ulaşmıştır. 2020 yılında ise Pakistan’a ihracatımız bir önceki yıla oranla %12,7 artışla 620 milyon dolar olmuş, ithalatımız ise %12 azalarak 268 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Gıda ve işlenmiş gıda ürünleri konusunda Pakistan pazarının önemli potansiyeli bulunmakta olup, elektrik ve elektronik ile makine sanayi gibi sektörlerde de firmalarımız için fırsatlar olduğu değerlendirilmektedir.

Söz konusu İş Forumu programının bilahare paylaşılacağı belirtilmekte olup, katılmayı arzu eden üyelerinizin bağlantıda bulunan ön kayıt formunu 5 Ağustos 2022, Cuma gününe kadar doldurmaları ve katılım bedelini (DEİK Üyeleri için 685 USD; DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için 855 USD) tamamlamaları gerektiği belirtilmektedir.

Pakistan’a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabi olup, vize alma işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Online vize başvurusu için https://visa.nadra.gov.pk/ linkinde detaylı bilgi yer almaktadır.

Başvurunuzu gerçekleştirmeniz akabinde işlemlerin hızlandırılması için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğüne bilgi verilmesi belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

 

Detaylı Bilgi İçin:

Selma Bardakcı

DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü

E-posta: sbardakci@deik.org.tr

Tel.: 0212 339 50 37

 

 

 

 

 

Bültene Kayıt Olun

Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdaki güncellemeleri alın. Size spam göndermeyeceğiz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.