KIVANÇ: “ADANA 11 AYDA 2 MİLYAR 226 MİLYON İHRACAT İLE TÜM ZAMANLARIN YILLIK İHRACAT REKORUNU GERÇEKLEŞTİRDİ”
Haber

KIVANÇ: “ADANA 11 AYDA 2 MİLYAR 226 MİLYON İHRACAT İLE TÜM ZAMANLARIN YILLIK İHRACAT REKORUNU GERÇEKLEŞTİRDİ”

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’da Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yapılan ihracatın yüzde 68,4 artarak 273.1 Milyon dolara ulaştığını, Adana’nın aylık bazda tarihindeki en yüksek ihracat rakamı olduğunu, 11 aylık toplam ihracatını 2 milyar 226 milyon dolara ulaşarak tüm yılların yıllık ihracatını 11 ayda geçtiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, TİM tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Adana’nın aynı yıl içerisinde 5’inci kez aylık ihracat rekoru kırdığını söyleyen Kıvanç, “Adana Kasım ayında 273.1 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek aynı yıl içerisinde 5 kez rekor kırdı.  2021 yılının Ocak- Kasım dönemi toplam ihracatı 2 milyar 226 milyon dolara ulaşarak, tüm yılların yıllık ihracatını geride bırakarak aynı ay içerisinde iki rekoru birden kırdı.” dedi.

Adana’nın 11 aylık verilerine bakıldığında ihracatını geçen seneye göre yüzde 35,41 artırdığını belirten Kıvanç, “Adana’nın aylık bazda ihracatı ise Kasım ayında yüzde 68,4 arttı. Türkiye’nin Kasım ayı ihracat artışı yüzde 33,4 olduğunu göz önüne alındığında Adana Türkiye’nin ihracatında yaklaşık iki katı oranında ihracat artış oranını artırdığını gözlemliyoruz.” dedi.

Adana’nın 2020-2021 Yılları Kasım ayları karşılaştırıldığında ihracat yapılan ilk 20 ülke içerisinden 18 ülkeye ihracatın arttığı gözlemlendiğini dile getiren Kıvanç, “Kasım 2021 döneminde Adana ilinden yapılan ihracatta, Irak 27.3 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, Almanya 22.9 milyon dolar ile ikinci ve Romanya 16.5 milyon dolar ile üçüncü sırada yer almıştır. Sektörel bazda ise Kasım 2021’de Adana’dan yapılan ihracatta 49 milyon 388 bin dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri lider olurken, bu sektörü 48 milyon 252 bin dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ve 43 milyon 711 bin dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörleri takip etmiştir.” diye konuştu.

Yıl sonunda Adana ihracatının 2 milyar 500 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ettiklerini sözlerine ekleyen Kıvanç; “Türkiye olarak pandemi de ekonomik anlamda pozitif ayrışan nadir ülkelerden olmayı başardık.  Krizi fırsata çevirerek yeni pazarlarda varlık göstermeye başladık. Türkiye ve Adana özelinde sanayinin çarkları giderek daha hızlı dönmekte olduğunu görüyoruz. Adana’nın ihracatının önümüzdeki dönemlerde bu rakamlarından çok daha üstüne çıkabileceğimiz inancındayım.” dedi.

Bültene Kayıt Olun

Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdaki güncellemeleri alın. Size spam göndermeyeceğiz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.