TÜRKİYE VE ASEAN ARASINDA İŞ BİRLİĞİ KÖPRÜSÜ
Haber

TÜRKİYE VE ASEAN ARASINDA İŞ BİRLİĞİ KÖPRÜSÜ

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde; Adana Sanayi Odası (ADASO), Aydın Ticaret Odası (AYTO), Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) iş birliğinde yürütülen ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Üye Ülkeleri ile iş diyaloğunu artırmak ve ihracatı geliştirmek odağındaki proje faaliyetleri devam ediyor.

 

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Üye Devletleri ile Türkiye Arasında İş Diyaloğu Platformu Kurulması Projesi, Türkiye ile ASEAN arasında Sektörel Diyalog Ortaklığı Programı kapsamında dış ticareti ve yatırımları geliştirmeye yönelik ilk proje olma özeliğini taşıyor.

 

Projenin ortaklarından olan Adana Sanayi Odası, Endonezya'nın başkenti ve ASEAN'ın merkezi olan Jakarta'da gerçekleştirilen iş heyeti programına katıldı. Adana Sanayi Odası’nı temsilen gerçekleştirilen iş heyeti programına Genel Sekreter Yardımcısı Seracettin Yüzgülen ve Adana Yenilik Merkezi Direktörü Gülhan Özdemir, uygulama illerindeki sanayi ve ticaret odaları yönetici ve çalışanlarından oluşan heyet katılım gösterdi.

 

Proje kapsamında ASEAN ile Proje illeri olan Adana, Aydın, Eskişehir ve Trabzon arasında karşılıklı ticari ve kültürel ilişkileri güçlendirmek, proje uygulayıcı Odaların Üyeleri ile network ağı kurabilecek yerel ortakları belirlemek, projenin öncelikli sektörleri arasında yer alan otomotiv, enerji ve teknoloji dahil olmak üzere farklı sektörlerde uzun süreli iş birliği için sürdürülebilir bir temel oluşturmak amacıyla bölgesel ve sektörel temsil platformları ziyaret edildi.

 

Cakarta’da gerçekleştirilen program kapsamında; ASEAN Sekreteryası, Cakarta – Türkiye Büyükelçiliği , Mikro ve KOBİ ölçekli firmaların faydalandığı teşviklerinden sorumlu Bakan Yardımcısı, Huawei Yenilik Merkezi, ASEAN Otomotiv Federasyonu, Cakarta Ticaret ve Sanayi Odası, ASEAN Enerji ve Maden Komitesi ile görüşmeler gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Bültene Kayıt Olun

Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdaki güncellemeleri alın. Size spam göndermeyeceğiz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.