UNDP, ADANA DAHİL 11 İL İÇİN DEPREMDEN ETKİLENEN KÜÇÜK İŞLETMELERE HİBE PROGRAMI BAŞLATTI
Haber

UNDP, ADANA DAHİL 11 İL İÇİN DEPREMDEN ETKİLENEN KÜÇÜK İŞLETMELERE HİBE PROGRAMI BAŞLATTI

İsveç Hükümeti'nin finansman desteğiyle UNDP, Adana’nın da yer aldığı 11 ilde depremlerden etkilenen işletmelere destek sunacak.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İsveç Hükümeti'nin sağladığı finansman desteğiyle depremden etkilenen 11 ildeki küçük işletmelerin desteklenmesi amacıyla bölgesel bir hibe programı başlattı. Program kapsamında Adana Sanayi Odası, Adıyaman TSO, Antakya TSO, Diyarbakır TSO, Elazığ TSO, İslahiye Ticaret Odası, Kahramanmaraş TSO, Kilis TSO, Malatya TSO, Osmaniye TSO ve Şanlıurfa TSO ile iş birliği yapılacak.

Adana Sanayi Odası ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında "Depremden Etkilenen Küçük İşletmelerin Desteklenmesi Hibe Programı" protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden zarar görmüş ve en fazla 10 çalışanı olan girişimci ve küçük işletme sahipleri desteklenecek. Hibe programı çerçevesinde Adana ilinde, işletme başına minimum 35 bin TL ile maksimum 300 bin TL arasında değişen miktarlarda geri ödemesiz destek verilecek.  

Depremden Etkilenen Küçük İşletmelerin Desteklenmesi Hibe Programı'na başvurular, 31 Ağustos 2023 tarihine kadar devam edecek. Programın, depremden etkilenen işletmelerin yeniden ayakta durmalarına ve yerel ekonomilerin canlanmasına katkı sağlaması bekleniyor. UNDP ve ADASO, bu adımın bölgesel ekonomik kalkınmaya destek olacağına inanıyor ve işletme sahiplerini program için başvurularını yapmaya davet ediyor.

Adana’ya Toplam 300 Bin USD Hibe Desteği

Depremden Etkilenen Küçük İşletmelere Destek Programı'nın bir parçası olarak Adana Sanayi Odası (ADASO) üyelerine ve bölgede faaliyet gösteren girişimci ve küçük işletme sahiplerine toplam 300 Bin USD (Yaklaşık 8.1 Milyon TL) hibe desteği sağlanacağı açıklandı. Bu önemli adım, şehirdeki işletmelerin yeniden büyümelerine ve ekonomik sürdürülebilirliği artırmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Başvurular online olarak yapılmakta olup, UNDP Türkiye sayfasında yer alan başvuru linkinden ( https://l24.im/5QArX ) online olarak gerçekleştirilecek.

Adana Sanayi Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, desteklerden yararlanmak isteyen girişimci ve küçük işletme sahipleri için özel bir destek masası oluşturulduğu belirtildi. Başvuru süreci boyunca resmi tatil günleri hariç ADASO bünyesinde 12.30-17.30 saatleri arasında Teknik Hizmet Destek Masası başvuru yapmak isteyenlere hizmet verecek. Ayrıca soru ve destek talepleri için sizinleyiz@adaso.org.tr mail adresi faaliyete geçirilmiştir.

 

//