YAPI DENETİM FİRMALARI HK.
Duyurular

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan alınan yazıda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısına atfen;  özellikle son 1 yıldır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne yapı denetimi havuz sistemi ile birlikte yapı denetim kuruluşlarının il içi uzun mesafeleri gerekçe göstererek yapı denetim görevlerini kabul etmediği, bu sebepten dolayı ilçelerdeki yapı denetim faaliyetlerinin aksamasından dolayı beton dökümü başta olmak üzere inşaatlarda gecikme yaşandığı sıklıkla iletilmekte olduğu belirtilmektedir.

Bu kapsamda söz konusu taleplerin gerek yazılı gerekse sözlü olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na iletilmekte olduğu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan gelen cevabi yazılarda 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat uyarınca görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yapı denetim kuruluşları, denetim elemanları ve diğer sorumlulara ilişkin somut bilgi ve belgeler ile başvurulması halinde ilgililer hakkında gerekli yaptırımların uygulanacağı ifade edilmektedir.

TOBB tarafından Bakanlığa iletilmek üzere, konuya ilişkin olarak il içi uzun mesafe gerekçesiyle görev kabul etmeyen yapı denetim kuruluşları ile ilgili somut bilgi ve belgelerin ivedilikle Odamızın yazi@adaso.org.tr e-mail adresine gönderilmesini rica ederiz.

Saygılarımızla.

 

Ek – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Yazısı

 

Bültene Kayıt Olun

Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdaki güncellemeleri alın. Size spam göndermeyeceğiz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.