Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar
Mevzuat Duyuruları

Sayın Üyemiz,

Cumhurbaşkanlığının 5615 Sayılı “Şeker İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararı” 27.5.2022 tarih ve 31848 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

4/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar çerçevesinde, aşağıdaki tabloda belirtilen ‘’Kamış veya Pancar Şekeri ‘’ tanımlı 1701 gümrük tarife pozisyonunda yer alan eşya için tarife kontenjanı açılmıştır.

  • Tarife kontenjanları çerçevesinde yapılacak ithalatta gümrük vergisi 0 (sıfır) olarak ve varsa ek mali yükümlülükler 0 (sıfır) olarak uygulanır. Tarife kontenjanı dışında yapılacak ithalatta ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi ile varsa ek mali yükümlülükler uygulanır.
  • Bu karar kapsamında yapılacak ithalatlar için Ticaret Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) ithal lisansı düzenlenir.

G.T.P

Eşya ismi

Tarife kontenjanı Miktarı

Tarife Kontenjanı Dönem Sonu

1701

Kamış veya pancar şekeri

400.000 ton

15710/2022

Söz konusu Karar eke bilgilerinize sunulmaktadır.

Saygılarımızla.

Ek – Karar

Bültene Kayıt Olun

Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdaki güncellemeleri alın. Size spam göndermeyeceğiz ve gizliliğinize saygı duyuyoruz.